2010 - wydarzenia

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Wystawa poplenerowa XXIII Pleneru Malarskiego i Fotograficznego "Piękno Wzgórz Dalkowskich, 750-lecie Szprotawy", Szprotawski Dom Kultury, 5.12.2010



Galeria "Pryzmat", działająca w Szprotawskim Domu Kultury, była miejscem ekspozycji prac powstałych na XXIII Ogólnopolskim Plenerze Malarskim i Fotograficznym w Dworze w Szybie. Wernisaż wystawy został profesjonalnie przygotowany przez pracowników tamtejszej placówki. Zdarzenie ubogacono pokazem multimedialnym z pracami fotograficznymi nadesłanymi przez twórców uczestniczących w XXIII Plenerze.
Z okazji wystawy przygotowany został, przez Wydawnictwo "Ryzalit", katalog prac zawierający reprodukcje prac malarskich i fotograficznych, informacje o uczestnikach pleneru i dane szczegółowe dotyczące tego wydarzenia (ISBN 978-83-92818-1-3). Katalog otrzymali autorzy prac. Będzie on też dostępny w większych bibliotekach akademickich w Polsce oraz w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

 

Spotkanie autorskie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowej Soli, 9.11.2010



Autor zbioru legend pt. "Legendy Wzgórz Dalkowskich" - Wojciech Jachimowicz - czytał swoje utwory uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Soli, zainteresowanym tematyką regionalną. Spotkanie w bibliotece szkolnej urozmaicone zostało przygotowaną prezentacją multimedialną, która posłużyła do stworzenia klimatu Wzgórz Dalkowskich i Dworu w Szybie, gdzie powstawały legendy. Nastrój zabytkowego dworu skłania do pisania rzeczy z pogranicza magii, odległej historii i spraw nadprzyrodzonych, w które obfitują te utwory. Dzieci wysłuchały dwóch legend: "Alchemik" i "Dwa grosze".
Legendy w swej treści niosą nie tylko zdarzenia odległe i czasem magiczne, ale również treści ponadczasowe i przesłania moralne. Można też w nich znaleźć ukryte nazwy i imiona osób współcześnie żyjących, których dokonania niekoniecznie są pozytywne.
Było to kolejne spotkanie autora legend z młodymi czytelnikami na terenie naszego województwa.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Plener Fotograficzny, Szyba, 7.11.2010



Dyrektor Marzena Więcek i studenci Akademii Twórczych Poszukiwań Lubuskiej Szkoły Fotografii w Zielonej Górze 7.11.2010 zwiedzili wystawę czasową "Organomistrz - zawód tajemny" (zorganizowaną w ramach EDD) oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Dworze w Szybie. Spędzili niedzielę na fotografowaniu wnętrz dworskich i eksponatów Muzeum. Plener Fotograficzny merytorycznie przygotowany został przez wykładowcę Akademii Andrzeja Kruszewskiego.

 

Praca licencjacka "Twórczość literacka Wojciecha Jachimowicza w edukacji regionalnej uczniów", Zielona Góra 2010



Na Uniwersytecie Zielonogórskim, na Wydziale Humanistycznym (Instytut Filologii Polskiej, Zakład Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego), Andżelika Rose obroniła pracę licencjacką pt. "Twórczość literacka Wojciecha Jachimowicza w edukacji regionalnej uczniów". Praca została napisana pod kierunkiem dra hab. Leszka Jazownika, prof. UZ.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Nagroda w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. E. Paukszty, "Małe ojczyzny - pogranicze kultur i regionów", Kargowa, 30 września 2010



Konkurs odbył się pod hasłem "Przeszłość i tradycja w małej ojczyźnie - taka jest prawda i innej prawdy nie ma". Trzecią nagrodą uhonorowano Wojciecha Jachimowicza za opowiadanie pt. "Zapach lipy". Uroczystość wręczenia nagród połączona była z sesją popularnonaukową i koncertem muzycznym, podczas którego zaprezentowano utwory J. Elsnera, F. Chopina, F. Lessela a odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kargowej.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

IX Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury, Kielce, 24-26 września 2010



Odbywały się obrady plenarne i obrady w dziesięciu zespołach problemowych. Jednemu z zespołów, który zajmował się problematyką "Samorząd a towarzystwa regionalne", przewodniczył Wojciech Jachimowicz. Inne tematy to aktualne problemy edukacji regionalnej, rola nauki w służbie regionu, turystyka, problemy ochrony krajobrazu i środowiska, znaczenie kultur mniejszości narodowych, literatura małych ojczyzn i jej wartości patriotyczne, korzenie polskiego regionalizmu. Planowane jest wydanie drukiem publikacji zawierającej dorobek Kongresu.
Patronat honorowy Kongresu - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

 

Komiksy o Reniferze Rudolfie w Internecie, wrzesień 2010



We wrześniu br. ruszyła nowa strona internetowa, na której umieszczone są komiksy publikowane w Merkuriuszu Regionalnym. Poza komiksami o Reniferze Rudolfie są też i inne - o Wampirze Energetycznym, o Edwinie, są też rebusy; a z tym wszystkim można zapoznać się na stronie
komix.plusuj.pl

Komiksy i strona jest autorstwa Alicji Jachimowicz, która wykonała równnież ilustracje do zbioru pt. "Legendy Wzgórz Dalkowskich"

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

XXIV Plener Malarski i Europejskie Dni Dziedzictwa, Szyba, 11 września 2010



"Od pomysłu do przemysłu" - pod takim hasłem obchodzone są po raz osiemnasty w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa. W Dworze w Szybie zaprezentowana została wystawa pt. "Organomistrz - zawód tajemny". Wystawione zbiory z kolekcji Wojciecha Jachimowicza ukazują proces budowy organów piszczałkowych. Na wystawie można oglądać między innymi materiały i narzędzia do budowy organów, kopie osiemnastowiecznych rycin z podręcznika organmistrzowskiego, zabytkowe piszczałki cynowe, osiemnastowieczną wiatrownicę organową pooklejaną fragmentami pergaminów z siedemnastowiecznego mszału zapisanego neumami.
Wernisaż wystawy (11 września br.) połączony został z wykładem na temat tajników budowy organów piszczałkowych i historii budownictwa organowego w Polsce i w Europie. Nie obyło się też bez opowiadania o udziwnieniach stosowanych w budownictwie organowym w okresie baroku, o rzadkich głosach organowych przypominających śpiew słowika, wirujących słońcach w prospektach i rejestrach unieruchamiających instrument.
Pierwszymi zwiedzajšcymi wystawę byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Soli - uczestnicy XXIV Pleneru Malarskiego, zorganizowanego w ogrodach Dworu w Szybie w sobotnie przedpołudnie.

 

Nagroda literacka Wojewody Lubuskiego, Gorzów Wlkp., 15.07.2010


Wojewoda Lubuski przyznał Wojciechowi Jachimowiczowi nagrodę za zdobycie III miejsca w ogólnopolskim konkursie literackim "Maj 1960 - wydarzenia zielonogórskie". Nagroda została odebrana w studio telewizyjnym w Gorzowie Wlkp. 15 lipca 2010r.

 

Uhonorowanie Medalem 750-lecia Szprotawy, Szyba, 19 czerwca 2010



Samorząd gminy Szprotawa uhonorował Wojciecha Jachimowicza okolicznościowym jubileuszowym Medalem 750-lecia Szprotawy. Przedstawiciel samorządu aktu wręczenia dokonał podczas otwarcia XXIII Pleneru Malarskiego i Fotograficznego w Dworze w Szybie.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

XXIII Ogólnopolski Plener Malarski i Fotograficzny w Szybie 19 czerwca 2010



Wojciech i Barbara Jachimowiczowie, Szkoła Podstawowa w Długiem i Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich byli organizatorami tego prestiżowego kulturalnego wydarzenia. Patronatem honorowym XXIII Plener objął Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, a medialnym Merkuriusz Regionalny. Tematem tworzonych prac podczas Pleneru było "Piękno i krajobraz Wzgórz Dalkowskich", również podjęto temat zabytków Szprotawy, która obchodzi właśnie swoje 750-lecie. W ramach Pleneru w holu dworu została otwarta wystawa fotografii irakijskiego fotografika Benni Mogdada prezentująca życie i zabytki Bliskiego Wschodu. Kuratorem wystawy był Andrzej Kruszewski. Nowością tegorocznego pleneru były warsztaty malarskie dla młodych twórców poprowadzone przez Zefirynę Kulczewską i fotograficzne zorganizowane przez Andrzeja Kruszewskiego. Do organizacji włączyła się również Stajnia Sportowa w Gołaszynie Jacka Kosowa, która zaprezentowała jednego ze swoich najpiękniejszych koni. W zdarzeniu wzięło udział ponad dziewięćdziesiąt osób, w tym czternastu

 

Organy piszczałkowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szprotawie



Wydawnictwo RYZALIT w Nowej Soli wydało w czerwcu 2010 r. kolejną pozycję na płycie CD. Tym razem jest to opracowanie Wojciecha Jachimowicza dotyczące organów piszczałkowych w kościele p. w. WNMP w Szprotawie - ISBN 978-83-928181-8-2. Publikacja zawiera dużą ilość zdjęć z wnętrz organów.

 

Katalog poplenerowy XX Pleneru Malarskiego i Fotograficznego w Szybie


Wydawnictwo RYZALIT z Nowej Soli wydało w marcu 2010 r. katalog z pracami malarskimi i fotograficznymi, ktore powstały podczas XX Pleneru Malarskiego i Fotograficznego w Dworze w Szybie - ISBN 978-83-928181-4-4. Publikację wzbogacono informacjami o wsi Szyba i plenerach, które do tej pory się odbyły oraz historią odbudowy dworu. Redaktorem katalogu jest Wojciech Jachimowicz.

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Wystawa poplenerowa XX Pleneru Malarskiego i Fotograficznego "Piękno Wzgórz Dalkowskich", Kożuchów - Zamek, 12 marca 2010 roku

 

Wystawa prac malarskich powstałych podczas XX Pleneru Malarskiego i Fotograficznego w Dworze w Szybie (w czerwcu 2009 r.) otwarta została 12 marca br. w Kożuchowskim Ośrodku Kultury i Sportu "Zamek". W programie był również pokaz multimedialny wyselekcjonowanych prac fotograficznych. Prace tworzyli fotograficy między innymi z Polskiego Towarzystwa Fotografów Przyrody i z Międzynarodowych Igrzysk Fotograficznych. W trakcie wernisażu malarze i fotograficy otrzymali wydany na tę okazję przez wydawnictwo "RYZALIT" w Nowej Soli katalog wystawy (ISBN 978-83-928181-4-4).

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Wycieczka studentów, Szyba, 30 stycznia 2010 roku

 

Właściciel Dworu w Szybie gościł studentów turystyki z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Studenci zwiedzili wystawę zorganizowaną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: "Zabytkom na odsiecz: śladami grodów, zamków i twierdz" oraz Kolekcję Instrumentów Muzycznych. W zabytkowych wnętrzach Dworu, przy kominku, smakowali szybnego grzańca.

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Spotkanie noworoczne, Nowa Sól, 29 stycznia 2010

 

W nastrojowych wnętrzach Galerii Fotografii Artystycznej Andrzeja Kruszewskiego w Nowej Soli redakcja Merkuriusza Regionalnego zorganizowała uroczyste spotkanie noworoczne współpracowników i przyjaciół gazety. Właściciel Galerii przedstawił swoje prace fotograficzne, które powstały na plenerze w Hiszpanii. Redaktor naczelny Merkuriusza zaprezentował tom zawierający wszystkie dotychczas wydane numery Merkuriusza wraz z indeksem nazwisk autorów i współpracowników czasopisma. Podczas spotkania powołana została Rada Naukowa Merkuriusza Regionalnego.

Wojciech Jachimowicz
Wojciech Jachimowicz

 

 

Pracownia Renowacji Fisharmonii

 

Dwór w Szybie

 

 

Uratowana przed zniszczeniem fisharmonia, przywieziona w stanie destruktu. Na zdjęciu stan po renowacji

*  *  *

Przywrócona do użytkowania fisharmonia, która była przeznaczona do zniszczenia.

*  *  *

Fisharmonia ssąca zbudowana przed stu laty w Rotterdamie

 

*  *  *

 

Fisharmonia tłocząca odrestaurowana w Pracowni Renowacji Fisharmonii
w Dworze w Szybie

*  *  *

Bardzo ozdobna fisharmonia wykonana w całości z drewna mahoniowego, odrestaurowana

dla Galerii Fotografii Artystycznej
w Nowej Soli

*  *  *