Plenery malarskie i fotograficzne

 

w Szybie

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Plenery organizowane są w Dworze w Szybie od 2000 roku. Wówczas wspólnie z Galerią Sztuki "M" z Nowej Soli zorganizowany został pierwszy plener malarski pod nazwą "Nobel Plast 2000". Powodzenie tego wydarzenia zachęciło organizatorów do organizacji kolejnych. I tak do tej pory odbyło się ich 34 - ostatni 23.09.2017r.


Głównym celem pleneru było rozbudzenie zainteresowań tradycją i współczesnością Wzgórz Dalkowskich, poznawanie zabytków kultury materialnej i duchowej regionu, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej zintegrowanej z tożsamością narodową przez bezpośrednie obcowanie uczestników z przyrodą i architekturą wsi oraz wyrażenie swoich doznań wizualnych za pomocą środków plastycznych i fotografii. Uczestnicy, w założeniu, mają się wykazać umiejętnością wnikliwej obserwacji otoczenia, zainteresowaniem historią i współczesnością regionu.

 

Przebieg pleneru

 

Prace malarskie powstają na przygotowanych zagruntowanych, twardych płytach i na płótnach na blejtramach, są malowane farbami akrylowymi, temperami i farbami olejnymi oraz pastelami. Zadbano także o palety i akcesoria dla malarzy. Recepcję pleneru poprowadzą członkowie Nowosolskiego Towarzystwa Humanistycznego i zaprzyjaźnieni studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.


W holu Dworu w Szybie, w trakcie trwania pleneru, otwarte zostały czasowe wystawy zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków: pierwsza zatytułowana "Bagaż podróżny" (w 2007 roku), druga - "Zabytkowa aparatura filmowa" (w 2008 roku). Podczas XX-tego Pleneru (w 2009 roku) przedstawiona została prezentacja multimedialna o przebiegu i dorobku dotychczasowych plenerów oraz prezentacja fotograficzna. Z kolei nowością XXIII Pleneru Malarskiego i Fotograficznego w Szybie (2010 r.) były warsztaty malarskie poprowadzone przez znaną nowosolską artystkę Zefirynę Kulczewską oraz warsztaty fotograficzne poprowadzone przez właściciela Galerii Fotografii Artystycznej w Nowej Soli Andrzeja Kruszewskiego.

 

Bardzo ważnym momentem plenerów stała się wspólna fotografia na schodach dworskich oraz zdarzenia kulinarne przy ognisku.

 

Tradycyjnie, wykonane dzieła prezentowane są na wystawach poplenerowych w interesujących miejscach na terenie województwa. Do tej pory powstało ponad 320 prac malarskich oraz fotograficznych, których część została ofiarowana rozmaitym instytucjom i osobom zdobiąc ich wnętrza. Z VII-go Pleneru obrazy zostały przekazane między innymi nowosolskiemu szpitalowi oraz jako nagrody w konkursach na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego.


W plenerach w Szybie biorą udział twórcy profesjonalni i nieprofesjonalni, dorośli, młodzież i dzieci.

 

Uczestnicy Pleneru w 2010 r. - wspólna fotografia (Fot. Stanisław Kołaski)
Uczestnicy Pleneru w 2010 r. - wspólna fotografia (Fot. Stanisław Kołaski)
34 Plener Malarski 2017r. (fot.B.Jachimowicz)
34 Plener Malarski 2017r. (fot.B.Jachimowicz)

Malowanie na łące - 2009 r.(Fot. Basia Jachimowicz)
Malowanie na łące - 2009 r.(Fot. Basia Jachimowicz)
Plenerowe ognisko - 2009 r. (Fot. Basia Jachimowicz)
Plenerowe ognisko - 2009 r. (Fot. Basia Jachimowicz)

Wojciech Jachimowicz
Wojciech Jachimowicz

 

 

Pracownia Renowacji Fisharmonii

 

Dwór w Szybie

 

 

Uratowana przed zniszczeniem fisharmonia, przywieziona w stanie destruktu. Na zdjęciu stan po renowacji

*  *  *

Przywrócona do użytkowania fisharmonia, która była przeznaczona do zniszczenia.

*  *  *

Fisharmonia ssąca zbudowana przed stu laty w Rotterdamie

 

*  *  *

 

Fisharmonia tłocząca odrestaurowana w Pracowni Renowacji Fisharmonii
w Dworze w Szybie

*  *  *

Bardzo ozdobna fisharmonia wykonana w całości z drewna mahoniowego, odrestaurowana

dla Galerii Fotografii Artystycznej
w Nowej Soli

*  *  *