Dwór w Szybie, Szyba 14, gmina Nowe Miasteczko, pow. nowosolski, woj. lubuskie (Fot. Basia Jachimowicz)
Dwór w Szybie, Szyba 14, gmina Nowe Miasteczko, pow. nowosolski, woj. lubuskie (Fot. Basia Jachimowicz)

Dwór w Szybie

Informacje o wsi i o dworze, historia, odbudowa dworu

Wieś Szyba leży na szerokości N51.66880 i długości E15.68920 w gminie Nowe Miasteczko, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, 18 km od Nowej Soli. Jest malowniczo położona wśród Wzgórz Dalkowskich, które są przedłużeniem pasma wzniesień Wału Trzebnickiego. Przez zachodnią część wsi przepływa rzeka Biała Woda. Wokół wsi roztaczają się pola uprawne, sady oraz lasy iglaste i mieszane należące do wsi.

 

Pierwsze wzmianki o wsi Szyba datuje się na rok 1220, a dotyczyły one nadania parafii w Solnikach dziesięciny przypadającej na Szybę. Następne informacje znane są z 1676 roku - majątek ten zakupuje Johann von Roeber. Szyba wielokrotnie jeszcze zmieniała właściciela, aż w roku 1795 przeszła na własność Marii Sophii von Braun z domu Lehwald. W ciągu dwóch lat zostaje zbudowany dwór o charakterze rezydencjonalnym. W portalu wejściowym (ozdobne wejście do budynku bogato zdobione rzeźbami), który zachował się do dziś widnieje rok ukończenia budowy: MDCCXCVII (1797). Dwór zbudowany jest na planie prostokąta z wysokim parterem, dachem mansardowym.

 

Od roku 1910 właścicielami dworu byli przodkowie Ulricha S. mieszkającego w Niemczech, najpierw Paul, a potem Angelike - wdowa po Paulu. Po II wojnie światowej dwór przeszedł na własność państwa polskiego. Mieścił się w nim Urząd Gromadzkiej Rady Narodowej, potem były mieszkania, a gdy zaczęły walić się stropy został opuszczony. W roku 1987 dwór zmienia właściciela, którym staje się rodzina Jachimowiczów z Nowej Soli. Odkupiony dwór jest w stanie ruiny: zawalone stropy na parterze, naruszone stropy na poddaszu, brak stolarki okiennej, brak podłóg, pieców. Zachowały się jedynie zabiegowe, dębowe schody na górę, ceglane schody do piwnic, podłoga w sali muzealnej i portal wejściowy z uszkodzonymi drzwiami.


W czasie gruntownego remontu odkryto otwory okienne niesymetryczne do istniejących i niezwiązane z istniejącymi poziomami, otwory drzwiowe, w piwnicy filar konstrukcyjnie niezwiązany z obecnym kształtem piwnicy, na szczytach okrągłe okna zamurowane od zewnątrz. Na podwórku jednego z okolicznych gospodarstw odnaleziono oryginalną kutą balustradę pochodzącą z XIX wieku. Została ona zamontowana przy wachlarzowych schodach wiodących do dworu.

 

Powstało przeszło 80 publikacji o wsi Szyba, o Dworze, wydarzeniach kulturalnych mających miejsce na tym obszarze. Są to publikacje książkowe, referaty, później publikowane wypowiedzi na konferencjach na terenie Polski. Zbiory z kolekcji Dworu i publikacje na ich temat prezentowane były w placówkach kultury i nauki w Polsce: Teatr Polski we Wrocławiu, Biblioteka Naukowa Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamość, Kodeń nad Bugiem, Warszawa, Krosno, Gubin, Zielona Góra... 


Zostały wydane również "Legendy Wzgórz Dalkowskich" - wydawca Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich.

Wojciech Jachimowicz
Wojciech Jachimowicz

 

 

Pracownia Renowacji Fisharmonii

 

Dwór w Szybie

 

 

Fisharmonia ssąca zbudowana przed stu laty w Rotterdamie

 

*  *  *

 

Fisharmonia tłocząca odrestaurowana w Pracowni Renowacji Fisharmonii
w Dworze w Szybie

*  *  *

Bardzo ozdobna fisharmonia wykonana w całości z drewna mahoniowego, odrestaurowana

dla Galerii Fotografii Artystycznej
w Nowej Soli

*  *  *