2009 - wydarzenia

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

XXI Plener Malarski w Szybie, Szyba, 10 października 2009 roku



W ogrodach Dworu w Szybie odbył się XXI Plener Malarski. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy IIa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli, ich rodzice oraz wychowawczyni klasy Danuta Kaźmierczak. Powstały 23 prace malarskie, które zostaną pokazane na wystawie poplenerowej.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Wyróżnienie w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. E. Paukszty "Małe Ojczyzny - pogranicze kultur i regionów", Kargowa, 2 października 2009 roku



Gminna Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej to główny organizator tego ogólnopolskiego konkursu literackiego. Za tekst pt. "Floreny aptekarza" Wojciech Jachimowicz otrzymał wyróżnienie, które odebrał dn. 2 października 2009 w bibliotece w Kargowej. Na X konkurs wpłynęło 49 prac (w tym jedna z Chorwacji).

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Wystawa fotografii i dokumentu "Muzyka kościelna bez granic", Guben (Niemcy), 25 września 2009 roku 



W Guben w Muzeum Miasta i Przemysłu otwarto wystawę pt. "Muzyka kościelna bez granic" autorstwa Wojciecha Jachimowicza. Zaprezentowano fotografię dokumentalną, eksponaty (wnętrza organów kościelnych) oraz dokumenty pochodzące z XVIII wieku (śpiewniki, zapisy nutowe). Wystawa czynna do 24 października 2009 r.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Otwarcie wystawy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, Szyba, 12 września 2009 roku



We Dworze w Szybie została otwarta wystawa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: "Zabytkom na odsiecz: śladami grodów, zamków i twierdz". Zobaczyć można instrumenty muzyczne orkiestr wojskowych oraz szereg pamiątek po Orkiestrze Dętej działającej w latach 60 - 70-tych XX-tego wieku przy Domu Kultury DOZAMET w Nowej Soli. Organizatorami wystawy są Wojciech i Kacper Jachimowiczowie, a komisarzem Alicja Jachimowicz.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Nagroda Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za Propagowanie zabytków woj. lubuskiego, Kostrzyn nad Odrą, 11 września 2009 roku



Podczas wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Kostrzynie nad Odrą LWKZ Barbara Bielinis-Kopeć wręczyła nagrodę za znaczące dokonania na polu promocji, organizacji przedsięwzięć i publikacji związanych z zabytkami materialnymi i kulturowymi regionu.

 

Uhonorowanie odznaczeniem "Zasłużony Dla Kultury Polskiej", Warszawa, 28 sierpnia 2009 roku



Podczas Krajowego Spotkania Liderów Ruchu Kulturalnego Piotr Żuchowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - uhonorował Wojciecha Jachimowicza wysokim odznaczeniem "Zasłużony Dla Kultury Polskiej" przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie miało miejsce 28 sierpnia 2009r. w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

V Zjazd Towarzystwa Rodu Plewako, Dobiegniew, 24 - 27 lipca 2009 roku 



Organizatorem zjazdu byli członkowie rodu zamieszkujący w Dobiegniewie. Uczestnicy zwiedzali oflag II C Woldenberg, gdzie w latach 1939 - 1945 więziony był jeden z członków rodu - sędzia Zdzisław Plewako, obrońca Warszawy. W programie trzydniowego zjazdu było uroczyste spotkanie oraz msza w intencji rodziny i zmarłych krewnych. Na zjazd uczestnicy przyjechali z odległych zakątków Polski i zagranicy - łącznie 42 osoby.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Wystawa fotografii dokumentalnej "Tajemnicze wnętrza organów", Miłaków, 5 lipca 2009 roku



Młodzieżowe Biuro Działań Artystycznych w Miłakowie zorganizowało wystawę fotografii dokumentalnej autorstwa Wojciecha Jachimowicza. Wernisaż wystawy odbył się 5 lipca 2009 roku. Była to już szesnasta wystawa indywidualna na terenie Polski.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

XX Plener Malarski i Fotograficzny "Piękno Wzgórz Dalkowskich", Dwór w Szybie, 5 czerwca 2009 roku



Już po raz dwudziesty w ogrodach dworu w Szybie odbył się plener malarski i fotograficzny. Podczas uroczystego otwarcia przedstawiona została prezentacja fotografii obrazująca dziewięć lat plenerów. XX Plener zorganizowany został przez Wojciecha Jachimowicza, Szkołę Podstawową w Długiem, Fundację Porozumienie Wzgórz Dalkowskich i Nowosolskie Towarzystwo Humanistyczne. Z organizatorami współpracował Andrzej Kruszewski - właściciel Galerii Fotografii Artystycznej w Nowej Soli. Uczestnicy stworzyli 31 prac malarskich i 160 prac fotograficznych. Uczestnicy przybyli z Gubina, Wschowy, Nowej Soli, Długiego, Przemkowa, Siecieborzyc, Gaworzyc, Wielkiej Brytanii, Bieżyc i Nowego Miasteczka.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Wystawa fotografii dokumentalnej "Tajemnicze wnętrza organów", Klępsk, 23 maja 2009 roku



W Klępsku, w zabytkowym XVIII-wiecznym kościele, 23 i 24 odbyła się uroczysta kolaudacja organów zbudowanych przez Ludwiga Hartiga. Remont organów w Klępsku podjęty został dzięki wysiłkom proboszcza ks. Olgierda Banasia, który doprowadził dzieło do końca. Restaurację instrumentu przeprowadziła firma organmistrzowska Adama Olejnika z Głogusza.
Uroczystość oddania do użytku instrumentu połączona została z czterema koncertami muzyki organowej i kameralnej oraz wystawami. Zaprezentowana została wystawa ks. O. Banasia ukazująca twórcę 26-ciu organów - L. Hartiga. Drugą ekspozycją była wystawa zatytułowana "Tajemnicze wnętrza organów" autorstwa W. Jachimowicza (eksponaty ze zbiorów dworu w Szybie).

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Rozmowy w Galerii - wieczór drugi, Galeria Fotografii Artystycznej A. Kruszewskiego w Nowej Soli, 28 marca 2009 roku



W Galerii Fotografii Artystycznej Andrzeja Kruszewskiego w Nowej Soli zarząd Nowosolskiego Towarzystwa Humanistycznego zorganizował (28.03.2009r.) spotkanie z cyklu Rozmowy w Galerii. Tym razem tematem były krzyże pokutne. W spotkaniu udział wzięła młodzież z ZSP "Elektryk", o krzyżach w różnych aspektach mówił dr Mieczysław Wojecki oraz prezes Towarzystwa Paweł Kopeć.

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Noworoczne spotkanie Nowosolskiego Towarzystwa Humanistycznego, Galeria Fotografii A. Kruszewskiego, Nowa Sól, 21 stycznia 2009



W Galerii Fotografii Artystycznej Andrzeja Kruszewskiego w Nowej Soli zarząd Nowosolskiego Towarzystwa Humanistycznego zorganizował noworoczne spotkanie (23 stycznia br.) połączone z wernisażem zbiorowej wystawy fotograficznej pod tytułem "Moje obrazy".
Spotkanie otworzył właściciel Galerii Andrzej Kruszewski między innymi omawiając wystawione prace. Prezes NTH Paweł Kopeć przypomniał działalność Towarzystwa w minionym roku i zapowiedział nowe propozycje nowosolskich humanistów. Zebrani członkowie NTH i przybyli regionaliści lubuscy obejrzeli prezentację na temat Merkuriusza Regionalnego ukazującą jego działalność w trzecim już roku istnienia połączoną z promocją najnowszego numeru. Działacze kultury, twórcy, regionaliści, nauczyciele i członkowie lubuskich stowarzyszeń podczas spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat stanu kultury i współpracy z lokalnymi samorządami, a także swoimi planami i osiągnięciami w działalności społecznej. Ustalono też plany wspólnego przeprowadzenia działań o zasięgu ponadregionalnym promującym Ziemię Lubuską. Zapowiedziano zorganizowanie kolejnego spotkania dyskusyjnego z cyklu "Rozmowy w Galerii" dotyczące rozwoju kultury w regionie. Prace fotograficzne zaprezentowali: Paweł Kopeć, Marzena Jachimowicz, Andrzej Kruszewski i Wojciech Jachimowicz. Informacje na temat spotkania są również dostępne na stronie http://www.zachod.pl/articles/index/kultura

 

Fot. Basia Jachimowicz
Fot. Basia Jachimowicz

Spotkanie literatów, Zielona Góra - WiMBP im. K.C.Norwida, 9 stycznia 2009 roku



Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze 9 stycznia br. zorganizowała wspólnie ze Zwišzkiem Literatów Polskich i Stowarzyszeniem Jeszcze Żywych Poetów noworoczne Spotkanie Środowiska Literackiego z naszego regionu. Zdarzenie miało miejsce w klubie Pro Libris. Twórcy czytali swoje utwory, a wszystko uświetnione było śpiewaniem kolęd. Całość poprowadził Eugeniusz Kurzawa - prezes oddziału ZLP.

 

Wojciech Jachimowicz
Wojciech Jachimowicz

 

 

Pracownia Renowacji Fisharmonii

 

Dwór w Szybie

 

 

Uratowana przed zniszczeniem fisharmonia, przywieziona w stanie destruktu. Na zdjęciu stan po renowacji

*  *  *

Przywrócona do użytkowania fisharmonia, która była przeznaczona do zniszczenia.

*  *  *

Fisharmonia ssąca zbudowana przed stu laty w Rotterdamie

 

*  *  *

 

Fisharmonia tłocząca odrestaurowana w Pracowni Renowacji Fisharmonii
w Dworze w Szybie

*  *  *

Bardzo ozdobna fisharmonia wykonana w całości z drewna mahoniowego, odrestaurowana

dla Galerii Fotografii Artystycznej
w Nowej Soli

*  *  *